اطلاعات عمومی

خواص آویشن ارگانیک

خواص آویشن ارگانیک

آویشن باغی

اطلاعات به طرق مختلف به دست ما می رسند، که خیلی از آن ها بسیار ظریف و دقیق هستند مثل سمبل ها.

ما در زندگی روزمره امون با نماد یا سمبل های مختلفی رو به رو می شویم و هر نمادی هم معانی مختلفی دارد.

آویشن در زبان سمبلیک موسوم به “زبان گلها” به عنوان نماد شجاعت و پایداری در عشق، نوآوری، تحرک و مقاومت بدنی شناخته شده است.

تاریخچه آویشن باغی:

آويشن يكي از قديمي ترين گياهان دارويي و ادويه اي است. به طـوري كـه مـصريان و يونانيان باستان از آويشن براي درمان بيماري ها خود اسـتفاده مي كـرده انـد. در كتـب مذهبي از آويشن به عنوان گياه مورد علاقه حضرت موسي (ع) ياد شده است. آويـشن در سال 2006ميلادي به عنوان گياه دارويي منتخب سال برگزيده شـد. همچنـين گيـاه دارويي منتخب سازمان بهداشت جهاني مي باشد.

جالب است بدانید در قرون وسطی، زنان در زمان جنگ به شوالیه ها و جنگجویان آویشن می دادند چرا که اعتقاد بر این بود که به آنها شجاعت می بخشد. همچنین سربازان رومی به نشانه‌ی احترام شاخه‌ای از برگ‌های آویشن را باهمدیگر تبادل می‌کردند.

یونانی‌ها و رومی‌ها دسته هایی از آویشن را به منظور پاک‌سازی خانه‌ها و معابد خود می‌سوزاندند.

خواص بی نظیر آویشن باغی:

ما ایرانی ها سالهاست به شیوه مادران و پدران خود از گیاهان دارویی استفاده می کنیم. یکی از این گیاهان دارویی شفابخش و بی نظیر آویشن است.

آویشن خواص متعددی دارد و در صنایع مختلفی هم کاربرد دارد.

اسانس آويشن كـه بـه اسـانس تـيمول معـروف اسـت داراي فنـل هـايي مثـل تيمـول و كارواكرول ( 40درصد) و داراي سيمن، لينا لول، پينن و … است. تيمـول و كـارواكرول مهمترين اجزاي اسانس هستند
آويشن داراي اثرات ضد قارچي و ضد باكتريايي قوي است و ايـن خاصـيت بـه دليـل وجود تيمول و كارواكرول در اسانس آويشن است. مـشخص شـده اسـت كـه اسـانس آويشن داراي اثرات ضد اسپاسم، ضد سرفه و خلط آور است. پماد حاصـل از اسـانس آويشن براي درمان برخي بيماري هاي پوستي كاربرد دارد. شستن سر با محلـول رقيـق اسانس آويشن سبب افزايش جريان خون در پوست سر و قوي شدن غده هاي مـو و در نتيجه جلوگيري از ريزش مو مي شـود. در علـم آرومـاتراپي (رايحـه درمـاني يـا عطـر درماني) از اسانس آويشن استفاده ميشود. داروهاي گياهي زير از گياه آويـشن هـستند كه در بازار موجود مي باشند .

همچنین محققان در سال  2013 گزارش کردند که ، تیمول موجود در آویشن بر روی گیرنده های زبان، گلو و مجاری بینی تأثیر می گذارد و سرفه را سرکوب می کند.

طرز تهیه دمنوش آویشن باغی:
  1. برای تهیه دمنوش آویشن، یک قاشق مرباخوری آویشن خشک‌شده را درون دو لیوان آب جوش بریزید.
  2. قوری را روی شعله غیرمستقیم قرار دهید تا دم بکشد.
  3. سپس به مقدار دلخواه، عسل به آن بیفزایید و میل نمایید.
  4. همچنین می‌توانید موقع دم‌کشیدن، به آن لیمو عمانی نیز اضافه کنید.

این دمنوش فوق العاده علاوه بر طعم بی نظیرش خواص متعددی هم دارد که به سلامتی ما کمک می کند پس بهتر است بیشتر از آن استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *